Utólag könnyű okosnak lenni...

2017. február 08. 15:37 - Al

Éhezők fociviadala Katarban

Bemutatták Amerikában Adam Sober Worker's cup című dokumentumfilmjét, ami a 2020-as katari vébé stadionjain dolgozó munkások számára rendezett focikupáról szól. A világ leggazdagabb, több mint másfél millió külföldi "rabszolgát" foglalkoztató országának cinizmusa nem ismer határokat.

A The Guardian tényfeltáró anyaga.

A különböző kivitelező cégek csapatai azokban a stadionokban játszanak egymás ellen, amelyeket maguk az indiai, nepáli, kenyai, bangladesi munkások építettek fel véres verítékkel, gyakran hónapokra, vagy akár évekre elmaradt fizetés mellett. A dolgozói focikupának hivatalos weboldala is van, amely rendre sikersztorikat és Katart jótékony filantrópok országaként bemutató cikkeket közöl. Különös cinizmusra vall a kenyai Morris Wendo éltetése: a "focista" édesapja temetése után pár nappal tért vissza csapatához, miután megtudta, hogy csapata, a Gulf Contracting Company továbbjutott a bajnokságon. A visszaút költségeit a 2015-ben ezüstérmes csapat menedzsmentje állta Wendo számára. 

Ünneplés a bajnoknak. A kupa erősen emlékeztet a római gladiátor viadalokra. A harc pénzjutalomért megy, ami jelen esetben az életet jelentheti...

Az egyszerű munkások esetében nem egészen így oldják meg a hasonló problémákat. A bevett gyakorlat az, hogy a megérkezés után elveszik az útlevelüket, vagy biztos ami biztos, még a fizetésüket is visszatartják, hogy ne tudjanak jegyet vásárolni maguknak. Így nem ritka a stadionépítők között az olyan, aki akár már 8 éve nem látta a családját, mint például a dokumentumfilm egyik "főhőse", a nepáli Padam.

Luxus és nyomor. Meghökkentő körülmények.

Hogy miért térnének olyan nagy számban haza a munkások, ha tehetnék? Azért, mert szülőföldjükön rendre hamis ígéretekkel csalogatták őket Katarba, a valós fizetésük többszörösével, és a ténylegesnél magasabb beosztással kecsegtetve őket. Kiérve aztán szembesültek vele, hogy nem azok a körülmények vártak rájuk, amik a szerződésükben szerepelnek. Sokan akár otthon is meg tudták volna keresni azt a nyomorúságos fizetést, amit kapnak, nem is beszélve azokról, akiknek elmaradt a fizetése.

qatar3.jpg

"Focisták" készülődnek a meccsre Sober filmjében.

A jogorvoslat nincs, mivel a panaszt benyújtó munkásokat a helyi bíróság illeték megfizetésére kötelezte, mielőtt ügyüket kivizsgálnánk. Illetéket azonban nem tudnak fizetni, hiszen sokan már így is komoly adósságokba verték magukat, pusztán azért, hogy életben maradhassanak.

Katari stadionterv.

qatar8.jpg

A munkásszállás konyhája ugyanott.

A munkások ehhez hasonló szobákban töltik jól megérdemelt pihenésüket.

Rendre felröppennek számok, a Katarban dolgozó vendégmunkások halálozási rátájáról, a katari kormány azonban kitart nyilatkozata mellett, miszerint egy halálesetet sem lehet közvetlen összefüggésbe hozni a stadionépítésekkel. A Washington Post még 2015-ben közölt egy infografikát, amely a Katarban meghalt munkások számát vetette össze más nagy sportesemények, focivébék és olimpiák hasonló adataival. A grafika mára eltűnt, és a Washington Post egy helyreigazítást közölt arról, hogy nem lehet tudni, pontosan hányan is haltak meg, és hogy mi volt a halál tényleges oka.

qatar1.jpg

A kínos számok.

2014-ben a  Nemzetközi Szakszervezeti Szövetség (ITUC) jelentésében 1200 halottról lehetett olvasni. Nepáli adatok szerint az ottani vendégmunkások körében egyre növekszik a halandóság: 2010-ben 123, 2011-ben 133, 2012-ben 179, 2013-ban 2006, 2014-ben pedig 211 nepáli munkás halt meg Katarban. A napokban egy brit férfi is meghalt egy stadion építésénél: beszakadt alatta az álmennyezet. Biztosító kötele hibás volt.

qatar6.jpg

Tüntetők: "Piros lap a FIFÁ-nak."

A katari vendégmunkásokat érő főbb jogsérelmek pontokba szedve:

-útlevél elkobzása (kiutazáshoz szükséges vízum megtagadása)

-a szerződésben foglaltnál alacsonyabb fizetés, más munkakör

-börtönnel való fenyegetés sztrájk esetén

-ebédszünet megvonása

-hőségben való dolgoztatás

-rossz higiéniai körülmények (6 munkás egy szobában, sós víz a fürdéshez, rossz minőségű ivóvíz)

-szegregáció (A munkásokat gyakran kiküldik a plázákból, közterekről, még törvényt is akartak hozni, hogy a város bizonyos zónáiba ne léphessenek be.)

- nincs egységes bánásmód, a különböző országból érkező munkások más-más fizetést kapnak ugyanazért a munkáért

- a fizetések önkényes csökkentése

 

TÚLÉLŐCSOMAG

... ha egy katari stadionépítésre keverednél

tulelo_katar.jpg

Jól jöhet egy strapabíró bakancs, egy jól szellőző munkáspóló, egy zsebes rövidnadrág, természetesen egy mentőláda, leesés elleni védőfelszerelés és egy sisak.

4 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://iparikatasztrofak.blog.hu/api/trackback/id/12237480

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Kőtőkálmán 2017.02.09. 15:52:47

Így lesz a sivatagban focivébé. Hogy nem sül le a pofájukról a bőr! Meg a FIFA fejesekéről!

Mdavid89 · http://iranynewyork.hu 2017.02.09. 16:08:02

Azért a katari vezetés mellett kapja be a FIFA is.

Attilajukkaja 2017.02.09. 16:20:30

Szégyen! A FIFA meg tapsikol nekik.

kmm 2017.02.09. 16:27:03

Na majd itt is ez lesz 20 év múlva, ha hagyjuk :)

Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal

Utólag könnyű okosnak lenni...
süti beállítások módosítása